Vietnam Para Birimi

Vietnam Para Birimi

1946’da Viet Minh devleti (Savaş zamanında ki kuzey Vietnam’ın devleti), Fransız indochina piastre para biriminin yerine kendi para birimlerini çıkarmaya karar verdiler. 1975’de Saigon şehrinin de düşüşü ile bütün ülke genelinde bu para birimi kullanılmaya başlanmıştır. Dong, 3 Mayıs 1978’den beri resmi olarak, Vietnam para birimi olarak kabul edilmiştir. Sembolü ise “₫” olarak belirlenmiştir. 2012’den sonra demir paraların kullanımı azalmıştır ve 2014’den sonra demir para kullanımı tamamen kalkmıştır.

Vietnam Dong

Vietnam Dongu Kaç TL

Vietnam yıllardır yok denecek kadar az olan, tek haneli enflasyon rakamlarıyla hızla gelişmeye devam etmektedir. Fakat eskiden Türkiye’de olduğu gibi Vietnam’da bol sıfırlı para birimine sahip ülkeler arasındadır. Vietnam’a seyahat eden Türk gezginlerin sorduğu soruların başında ise Vietnam Dongu Kaç TL ediyor gelmektedir. Ekim 2019 yılı itibari ile 4000 Vietnam Dongu 1 Liraya tekabül etmektedir.

Vietnam Dong’u Banknotları

Vietnam Dong’u 9 farklı banknota sahiptir. Bizde olduğu gibi, Vietnam’da da banknotların üzerinde, Vietnam’ın lideri Ho Chi Minh’in resmi bulunmaktadır. En küçük banknot 1000 dong olup en büyük banknot ise 500.000 dongdur. En büyük banknotları yaklaşık olarak 22USD tekabül etmektedir. Bazı gezginlerin yaptıkları en hatalardan birisi ise 20.000 dong banknot ile 500.000 dong banknotların renkleri aynı olduğundan karıştırılmasıdır. O yüzden Vietnam’a seyahat etmeden önce, Vietnam Dongu banknotlarını yakından tanımakta fayda var.

Vietnam Dongu

Vietnam’da Döviz Büroları

Vietnam’da Vietnam Dongu kullanıldığından, seyahatinize başlarken yanınızda dong bulundurmakta fayda var. Vietnam’a varışta havalimanlarında bulunan bankaların ufak büroları, dolardan veya eurodan Vietnam Donguna çevirirken komisyon almadan para bozdurmaktadır. Havalimanında bulunan ücretsiz wifi sayesinde de anlık değerleri kontrol ederek karşılaştırabilirsiniz. Bankalar Türk Lirası kabul etmemektedir, çevireceğiniz para biriminin USD veya EURO olması gerekmektedir.

Bunun dışında Vietnam’da ayrıca dövis büroları bulunmamaktadır. Bu işlemi bankalar yapmaktadır. Hafta içleri en güvenli para bozdurabileceğiniz yer bankalardır. Bağzı bankalar cumartesi günleri öğlene kadar da çalıştığından cumartesi sabah saatlerinde de para bozdurabilirsiniz. Bunun dışında bir diğer yöntem ise otelinizin resepsiyonu olabilir fakat oteller genelde bu işlem için komisyon almaktadırlar. Ayrıca bankalar, Vietnam Dongundan tekrar Dolara veya Euroya para çevirmemektedirler. Bu yüzden harcama yapacağınız miktar kadar para bozdurmanız da fayda var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir